Nieświadoma kontrola

Badania nad stanem zależności pomiędzy świadomością a podświadomością prowadził głównie francuski uczony Rene Peoc’h. Jego działania prowadziły do uzyskania odpowiedzi na pytanie dotyczące zależności pomiędzy zachowaniem się robota a snem człowieka. Wspomniany naukowiec prowadził badania dotyczące możliwości oddziaływania na roboty. Chodziło mianowicie o to, żeby zbadać zachowanie robotów, które były sterowane białym szumem.

Dociekania uczonego koncentrowały się na tym, czy roboty będą mogły poruszać się sterowane jedynie za pomocą ludzkiej podświadomości. Badania były prowadzone z wykorzystaniem osób, które znajdowały się poza normalnym stanem czuwania (sen). Prowadzone testy miały sprawdzić, czy możliwe jest poruszanie robotów za pomocą podświadomości ludzi.

Co dzieje się ze świadomością stanu czuwania podczas snu? Odpowiedź jest jednoznaczna. W czasie snu kontrola świadomości jest wyłączona, natomiast uchwycenie chwili zaśnięcia jest możliwe za sprawą zapisu EEG, czyli fazy NREM. Francuski uczony prowadził swoje badania w następujący sposób.

W laboratorium snu podłączył wybrane osoby do EEG i czekał tak długo, dopóki z zapisu nie wynikało, że dana osoba zasnęła. Kiedy uczony upewnił się, że biorące w eksperymencie osoby śpią, udawał się do sąsiedniego pomieszczenia, żeby uruchomić robota. Poruszający się robot zachowywał się bardzo głośno, wydając nieprzyjemne dźwięki. Trwało to około dwudziestu minut. Gdy minął ten czas, robot samodzielnie się wyłączał.

Pod uwagę zostały wzięte wyłącznie te testy, w czasie których uczestnicy się nie obudzili. Wynik badania był zadziwiający. Okazało się bowiem, że śpiące osoby niezależnie od siebie oraz nieświadomie odsuwały hałasującego robota, który im przeszkadzał. Zupełnie inaczej robot zachowywał się, kiedy łóżko było puste i odmiennie, gdy spała w nim osoba . W pierwszym przypadku jego ruchy były zupełnie przypadkowe, w drugim natomiast śpiący skłaniał robota do poruszania się w dużym oddaleniu.

Quantec to szansa dla osób, które pragną zdecydowanych zmian w swoim życiu. Wszystkie prawa zastrzeżone dla QUANTEC GmbH, który jest jedynym właścicielem znaków towarowych i dokumentacji technicznej.